Pracujesz w domu? To pod wieloma względami bardzo wygodne, ale wymaga też odpowiedniej organizacji i praktycznej aranżacji przestrzeni. Skorzystaj z poniższych pomysłów.
Z roku na rok rośnie liczba osób wykonujących pracę w domu. Na takim rozwiązaniu korzystają i pracodawcy, bo zyskują oszczędności, i pracownicy, którzy wykonują zadania w najbardziej przyjaznym środowisku: własnym domu. Postaraj się, by twoje prywatne biuro stało się czymś więcej niż tylko miejscem, w którym zarabiasz na życie. Praca i mieszkanie pod jednym dachem ma wiele zalet. Nie musisz tracić czasu na dojazdy, możesz planować zajęcia w najdogodniejszych dla ciebie godzinach, łatwiej ci się skoncentrować. Jest jednak jedna wada: zaciera się granica pomiędzy działalnością zawodową, a wypoczynkiem, dlatego warto zadbać, by stanowisko pracy było odseparowane choćby symbolicznie od reszty domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście osobny pokój – pod koniec dnia nie trzeba wszystkiego chować, nie przeszkadzają domownicy, dzieci. Ale nie każdy ma takie możliwości. Wówczas trzeba wydzielić sobie spokojny kąt.
BIURKO
Najlepiej gdy blat ma szerokość 90-120 cm, głębokość 50-70 cm i jest matowy, łatwy do czyszczenia. Błyszcząca powierzchnia niekorzystnie dla oczu odbija światło.
OŚWIETLENIE
Barwa światła może sprzyjać aktywności lub wyciszeniu. Efektywnej pracy sprzyja światło o dużej zawartości koloru niebieskiego. Daje ono sygnał mózgowi do działania. Weź to pod uwagę przy wyborze żarówki. Barwę wyraża się w Kelwinach. Im wartość jest wyższa, tym światło jest zimniejsze.
KRZESŁO
Powinno mieć taką wysokość, by stopy były wygodnie oparte o podłogę. Kąt między podudziem i udem powinien wynosić ok. 90 stopni. Jeśli jest za wysokie, podstaw pod stopy podnóżek.
SZAFKI
Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Zainwestuj więc w szafki lub wygodny regał. Podziel przedmioty na jednorodne grupy, a łatwiej ci będzie je dostrzec i odłożyć na właściwe miejsce.
ZAPEWNIJ SOBIE KOMFORT
Jeśli zależy ci, by możliwie jak najlepiej ukryć kącik do pracy, możesz zorganizować go w szafie wnękowej, np. w sypialni lub salonie. Warto zamontować w niej wyciągany blat. Wówczas wystarczy tylko otworzyć drzwi szafy i dostawić do blatu krzesło.
Gdy nie masz możliwości, by wyraźnie wydzielić w mieszkaniu miejsce do aktywności zawodowej, kup parawan. Gdy go rozłożysz, powstanie zasłona, która skutecznie odgrodzi cię od reszty mieszkania.
W zwiększeniu wydajności mózgu mogą pomóc też kolory. Naszą percepcję poprawia barwa zielona, także dlatego, że zmniejsza objawy stresu i pobudza innowacyjność. Z kolei czerwień wyostrza uważność i pomaga zapamiętywać, zaś niebieski zwiększa wydajność oraz sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni.
Jeśli masz dość miejsca, postaw w miejscu do pracy wygodny fotel, byś mogła w nim przez chwilę odpocząć. Gdy koncentracja słabnie, pomaga 10 minutowy odpoczynek lub krótka drzemka.
Staraj się na bieżąco przeglądać materiały potrzebne do pracy i wyrzucaj te, które są niepotrzebne lub są zdezaktualizowane. Jeśli to zaniedbasz, szybko utoniesz w stosach papierów lub zabraknie ci miejsca na dysku w komputerze.
Do tego ekspres do kawy w zasięgu wzroku i jest to pomysł na idealne biuro.