Niektórzy, słysząc o Feng Shui, myślą o złotych smokach i orientalnych czerwonych latarniach. Jednak ta orientalna filozofia, która dosłownie oznacza „wiatr i wodę”, nie jest ani stylem dekoracyjnym, ani trendem. Jest to raczej starożytna filozofia oparta na świadomym i harmonijnym wykorzystaniu przestrzeni. Według tej sztuki wszystko, co nas otacza, w tym przedmioty martwe, posiada energię i dzięki kilku prostym wskazówkom możemy sprawić, że będzie ona lepiej przepływać, tworząc przestrzenie, w których czujemy się swobodniej.
Pozbądź się tego, co zbędne i zachowaj porządek
Według Feng Shui wszystko wokół nas ma swoją energię, im więcej jej gromadzimy, tym więcej jej kondensujemy. Od czasu do czasu dobrze jest oczyścić i pozbyć się tych rzeczy, których już nie używamy lub nie chcemy, aby zrobić miejsce dla nowych energii. Zmianę pory roku można wykorzystać na przykład na przegląd ubrań w szafie lub reorganizację zabawek dzieci.
Wybierz jasne kolory
W Feng Shui kolory są związane z pięcioma elementami; ogniem (czerwony), ziemią (żółty), wodą (niebieski), metalem (biały) i drewnem (zielony). Jasna paleta barw ma szereg oczywistych zalet w dekoracji. Pierwszą z nich jest to, że te kolory są bardziej elastyczne, czyli łączą się z większą ilością rzeczy, a także sprawiają, że przestrzenie wyglądają jaśniej.
Ale uwaga, nie oznacza to, że ciemne kolory są zabronione. Wszystko zależy od jakości odcieni i ilości kolorów w każdej przestrzeni. Rada jest taka, aby korzystać z nich z równowagą i umiarem, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę działania, które mają miejsce w tej przestrzeni. Więcej o wpływie kolorów na nasze samopoczucie tutaj: https://fabrykainspiracji.pl/wplyw-kolorow-na-nasze-samopoczucie-i-zachowanie
Zrównoważenie elementów geometrycznych
Zapewne zdążyliście się już zorientować, że filozofia ta nawiązuje bardzo do symboliki i tak jak kolory, tak i kształty kojarzą się z pięcioma żywiołami. Kwadrat reprezentuje ziemię; trójkąt – ogień; koło – metal; prostokąt – drewno; a nieregularny kształt – wodę.
Filozofia Feng Shui preferuje zaokrąglone kształty i przedmioty z niewielką ilością kątów, choć w rzeczywistości celem jest unikanie agresywnych kształtów tak bardzo, jak to tylko możliwe. Na przykład nie jest tak, że okrągły stół jest lepszy od kwadratowego czy prostokątnego, ale jako jedyny sprawia, że wszyscy jadący są na tym samym poziomie, bo nie ma zagłówków, a to sprawia, że energia płynie w inny sposób.