Wielu młodych ludzi od czasu skończenie szkoły średniej marzy o zamieszkaniu samodzielnie we własnym lub wynajętym mieszkaniu. Jest to jednak dość niewygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie musimy się na nie decydować. Na początku wszytko może wyglądać ekscytująco, ale bardzo szybko przekonamy się, że mieszkanie z rodzicami pozwala nam wiele zaoszczędzić i nie chodzi tu wcale o kwestie finansowe.
Pokrywasz wszystkie koszty samodzielnie
Koszty utrzymania mieszkania są często całkiem duże. Już sam czynsz jest w stanie pochłonąć większość naszej wypłaty, a często gaz i wodę opłacamy osobno. Do tego dochodzą koszty życia, takie jak jedzenie i jego przygotowanie oraz nowe meble czy sprzęty elektryczne. Możemy się bez nich obejść, ale wiele osób chce mieć u siebie telewizor, a jeśli zepsuje się czajnik, to zwyczajnie musimy zakupić nowy. W przypadku mieszkania z kimś takie koszty rozkłada się po równo, ale jeśli nie mamy współlokatora, musimy przygotować się na ponoszenie ogromnych wydatków, których nie możemy w żaden sposób odroczyć.
Spadają na Ciebie wszystkie domowe obowiązki
Kiedy mieszkamy z kimś, przeważnie musimy robić tak samo wiele rzeczy, jak mieszkając samemu, czasami tylko częściej albo w większej ilości, jak w przypadku gotowania. A do wykonywania tych obowiązków mamy wtedy więcej osób. Kiedy mieszkamy sami mamy co prawda mniejszą przestrzeń, ale obowiązki pozostają takie same. Poza sprzątaniem jest jeszcze pranie czy wynoszenie śmieci i wszystko musimy teraz zrobić sami. I choć nie są to szczególnie wymagające czynności, to często zabierają nam sporo czasu i nas męczą. Przez to mamy mniejszą ochotę na wykonywanie tego, na co normalnie mielibyśmy ochotę.
Jeśli coś się stanie, zostaniesz z tym sam
W mieszkaniach zdarzają się wypadki i zawsze lepiej mieć wtedy kogoś, kto może nam pomóc. Nie musi chodzić o coś zagrażające naszemu życiu, ale na przykład rozbicie czekać albo problem z instalacją. Radzenie sobie ze wszystkim samodzielnie może być kłopotliwe, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z konkretnym problemem. Możemy co prawda wtedy do kogoś zadzwonić i poprosić o radę, ale również dobrze w tej roli sprawdzi się Google. Kiedy brakuje nam dodatkowych rąk do pomocy, to nie uda nam się w żaden sposób uzupełnić tych braków, jeśli zdecydujemy się na samodzielne mieszkanie.