Inwestowanie w dzisiejszych czasach stało się osiągalne dla jeszcze szerszego grona osób. Dochód, jaki można w ten sposób uzyskać, staje się podstawą budżetu niejednego człowieka. Czy obecnie kupno mieszkania w celu jego wynajęcia jest opłacalne? Jakie ryzyko musi uwzględnić inwestor? Jakich korzyści może oczekiwać?
Czy kredyt to dobre rozwiązanie?
Podstawową rzeczą, jaką powinieneś przemyśleć, jest twoja zdolność finansowa. Dochód z wynajmowania mieszkania jest bowiem możliwy pod pewnymi czynnikami. Jeśli masz wystarczającą ilość gotówki na zakup lokalu, to raczej jest to krok dla ciebie. Co jednak w przypadku, gdy nie masz odpowiedniego zaplecza?
Kredyt hipoteczny jest opcją dla tych, którzy nie mają pełnej kwoty na lokal. Musisz uwzględnić posiadanie wkładu własnego, który oscyluje w okolicach 20% całości zaciąganego zobowiązania. Jeśli jesteś w stanie sobie na to pozwolić, przemyśl realia rynku. To pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz mógł uzyskać dochód pasywny. A jest ona ciągle bardzo realny.
Gdzie kupić mieszkanie?
Lokalizacja twojego przyszłego kąta jest bardzo istotna. Czy miejscowość ma w pobliżu jeden bądź więcej sporych zakładów pracy? Czy posiada szkoły wyższe? Na jakie kwoty możesz liczyć, wynajmując lokal? Oczywiście nie tylko w takich miastach ludzie zarabiają na swoich mieszkaniach. Jednak usytuowanie ich w podobnych miejscach jak opisane, zwiększa twoje szanse na zyski. A przecież na to liczysz.
Szczegółowe rozeznanie się w rynku daje ci większe szanse na to, że skutecznie wynajmiesz mieszkanie. Dlatego poznaj ceny wynajmowanych mieszkań. Przelicz koszty kredytu, uwzględniając podatek za wynajem lokalu. Uwzględnij ryzyko powstałych awarii. Zaplanuj, co zrobisz gdybyś nie miał chętnych na mieszkanie przez jakiś czas. To wszystko pozwoli Ci podjąć mądrą decyzję.
Czym ryzykujesz?
W teorii wynajmowanie mieszkania za kredyt to prosta inwestycja. Rata spłaca się sama, zostaje jeszcze trochę gotówki i sytuacja kręci się do przodu. Warto wziąć pod uwagę okres kredytowania. Obecnie stopy procentowe sprawiają, że koszty kredytowania nie są wyższe od stawek za wynajem. Można więc liczyć na zarobek. Co jednak będzie, gdy podczas długoletniego spłacania zobowiązania sytuacja finansowa lub rynkowa się zmieni? Podjęcie decyzji będzie miało długofalowe skutki, bo czas, jaki zostanie do spłaty kredytu, może się dłużyć.
Czy warto zainwestować?
Odpowiedź zawsze będzie brzmiała: tak. Aby jednak robić to skutecznie, koniecznie trzeba się do tego przygotować. Rynek mieszkań nadal przeżywa boom, warto więc uwzględnić swój udział w takich działaniach. Po zakończeniu okresu kredytowania, kiedy nie trzeba będzie już spłacać zobowiązania, lokal można sprzedać lub podarować dzieciom. To również cele, które nie jeden sobie wytycza, planując zakup mieszkania pod wynajem.
Po przeczytaniu tego artykułu nabrałem wątpliwości, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem. Być może lepiej będzie się wstrzymać